نشست اعضای انجمن با آقای ادیبان معاونت توسعه مدیریت و سرپرست معاونت گردشگری و آقای قاسمی نیا

| سیزدهم شهریور 1402

به نام خدا

جلسه هفتگی انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش عصر روز دوشنبه 13 شهریورماه با دعوت از جناب آقای ادیبان ، عضو هیئت مدیره و معاونت محترم توسعه مدیریت و سرپرست گردشگری و جناب آقای قاسمی نیا مدیریت محترم توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش ، در محل دفتر انجمن برگزار گردید. 

در ابتدای جلسه آقای قریب ضمن تشکر از قبول دعوت آقایان ، اشاره اجمالی به برخی از مشکلات سرمایه گذاران جزیره از قبیل کمبود پرواز ، حذف پروازهای چارتری ، مشکلات مربوط به عرصه تولید و صنعت ، بروکراسی های فراوان اداری ، و مهمتر از همه بحث خصوصی سازی کیش ایر و گردشگری داشت و به اینکه سازمان با رویه حکمرانی مطلوب می تواند ضمن حفظ منافع سازمان ، باعث رشد و تعالی همه ارکان جزیره اعم از سرمایه گذاران و کار آفرینان و هم عامه مردم شود تاکید نمود. وی همچنین نبود نظام جامع تبلیغاتی جهت معرفی جزیره کیش و ظرفیتهای آن به مردم کشور و همچنین خارج از مرزهای ایران ، و نیز عدم نظام جامع بازاریابی را از کاستی های اصلی معاونت گردشگری برشمرده و خواستار بررسی و ارائه راهکارهای جامع و عملی در این خصوص گردید.

در ادامه اعضا و نمایندگان تشکلهای عضو انجمن با بیان مسائل و مشکلات و نظرات و پیشنهادات خود ، خواهان بازنگری و حذف برخی قوانین زاید و اعمال قدرت مقتدرانه سازمان در اجرای قوانین شدند . برخی از مواردی که اعضای محترم به آن اشاره نمودند عبارتند از ؛

- انتقاد از شیوه برخورد یکسان و برابر سازمان با فعالین اقتصادی که عضویت در تشکلهای صنفی دارند با اعضای خارج از تشکل ، چرا که بعضاً شاغلین و فعالینی که جزء تشکلها و اصناف نیستند راحتتر از سازمان امتیاز می گیرند و این تبعیضها در اتحادیه هائی مانند هتلداران ، کلوپ داران ، مراکز پذیرائی و غیره بارها دیده شده است.

- تعیین تکلیف معاونت گردشگری در سازمان چراکه در بسیاری از مراجعات ، باتوجه به اینکه این معاونت دارای سرپرست می باشد و در برخی موارد نمی تواند تصمیم گیرنده باشد ، امور مربوطه راکد مانده و کاری از پیش نمی رود.

- تاکید بر حضور و فعالیت گسترده در نمایشگاههای توریستی و گردشگری که می تواند در رونق و افزایش مسافرت به کیش تاثیرگذار باشد باشد بجای حضور در نمایشگاههای فرصتهای سرمایه گذاری که هم اکنون ازسوی دبیرخانه درحال برگزاری است.

- تفویض مسئولیت صدور تائیدیه برای پروانه مجوز فعالیت اقتصادی به جامعه هتلداران همانند سایر تشکلها و جوامع فعال در کیش

- پیشنهاد و هرگونه اقدام عملی درجهت حفظ و بازگرداندن شرکت هواپیمائی کیش به جزیره با حمایت کامل بخش خصوصی و سرمایه گذاران جزیره 

- صدور آئین نامه های مکرر و تغییر دائمی شیوه نامه ها ( بدون آنکه موارد قبلی حذف شود ) باعث سردرگمی و بعضاً تناقض در فسی و اجرای آنها شده و مشکلات فراوانی را برای سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی به دنبال دارد.

- حمایت مقتدرانه و همه جانبه سازمان از انجمنها ، تشکلها و اتحادیه ها و تفویض برخی اختیارات به آنها در جهت پشتیبانی از زیرمجموعه های خود برای تقویت کیفیت و نحوه خدمات رسانی به گردشگران 

- حمایت از صدا و سیمای کیش برای ایجاد شبکه ماهواره ای برون مرزی جهت شناساندن ظرفیتهای  بالقوه ی گردشگری جزیره کیش به گردشگران خارجی

- رفع مشکلات شهرکهای صنعتی چه در بحث مجوزها اعم از نوع و تعداد فعالیت مندرج در آن و مدت اعتبار آن و هم مانع زدائی درخصوص قراردادهای استیجاری برخی فعالین بخش صنعت جزیره 

- تدبیر و ارائه راهکار مناسب جهت اصلاح قانون جدید عوارض گمرکی که شامل تمام واردات کلیه کالاها اعم از ماشین آلات ، مواد اولیه ، کالاهای مستعمل و واسطه ای می باشد و عملاً مناطق آزاد را از همه نظر همانند سرزمین اصلی و در بسیاری از موارد حتی با قوانین سختگیرانه تری مواجه می نماید.

- اعمال قدرت سازمان بر زیرمجموعه های خود در راستای اجرای قانون و حمایت از سرمایه گذاران و رفع موانع آنها

پس از صحبتهای اعضای محترم،  آقای ادیبان ضمن اذعان به اظهارات اعضای محترم از برنامه ها و جلسات فشرده بخشهای تحت مدیریت خود در توسعه مدیریت و حوزه گردشگری سازمان جهت بررسی مشکلات و یافتن راهکار مناسب و قانونی با حفظ منافع سازمان و سرمایه گذاران و همچنین اصناف و تشکلهای فعال در جزیره اشاره نمود و با بیان برخی از آنها ، انجمن را درجریان کارهای انجام شده گذاشتند. وی درخصوص کسری پروازها به مقصد کیش به نشستها و جلسات متعدد خود با ایرلاینهای فعال کشور با محوریت انجام پرواز به جزیره مخصوصاً در نیمه اول سال که متاسفانه جزیره بعلت کمبود گردشگر با رکود اقتصادی شدیدی مواجه می گردد اشاره و  توافقات اولیه با یکی از آنها را اعلام نمود. درمورد کیش ایر اظهار داشتند سه راهکار تهیه و دردست بررسی همه جانبه است تا بتوان با بهترین و مفیدترین گزینه آنرا از سازمان خصوصی سازی بصورت تمام و کمال برای جزیره نگهداری و دراختیار آن قرار داد ضمن آنکه بطور کلی از ابتدا فروش کیش ایر ازجانب سازمان خصوصی سازی بصورت خارج از روال قانونی شکل گرفته است چراکه طبق قوانین و ضوابط، اعلام زیان ده بودن و انجام تشریفات خصوصی سازی باید ازسوی بالاترین مدیر آن سازمان باید اعلام گردد که دستور صریح درخصوص عدم این واگذاری وجود دارد ولی متاسفانه در سازمان خصوصی سازی به آن بها داده نشده و برخلاف آن اقدام گردیده است . وی گفت : درمورد فسخ قراردادهای تعدادی از هتلها که پیشرفت فیزیکی کمتر از 50 درصد داشته و مهلت های قانونی و تمدید مدت زمان آنها به اتمام رسیده ، و قانوناً سازمان حق فسخ آنها را دارد برنامه هائی داریم تا ضمن حفظ قرارداد ، درخصوص ساخت و اتمام و بهره برداری آنها نیز کمک داشته باشیم. همچنین درمورد نقل و انتقال قراردادهای شهرکهای صنعتی ، سازمان سیاست گذاری جدیدی دارد که طی 10 سال آینده ، این شهرکها را به سمت فن آوریهای نوین سوق داده و آنها خود را به روز رسانی نموده و شرکتهای تولیدی به فن آوریهای نوین و روز مجهز شود. درخصوص قراردادهای اجاره سه ساله این زمینها به شرط فعال بودن آنها و تبدیل آن به مالکیت دائم فعالین این بخش ، چنانچه برای سازمان این سرمایه گذاری و فعالیت صنعتی محرز شود حتی قبل از سه سال می تواند به قرارداد مالکیت تبدیل شود و این افراد با توجه به بندهای قرارداد خود می توانند درصورت داشتن شرایط ، اقدام به مالکیت ملک نمایند. همچنین دکتر ادیبان ضمن اعلام حمایت همه جانبه از تشکلها و            اتحادیه ها ، از نمایندگان آنان خواست تا شیوه نامه ها و آئین نامه های مربوط به صنف خود را تکمیل و به تائید سازمان برسانند تا سازمان نیز بتواند با حمایت از این تشکلها ، بسیاری از مسائل و مشکلات آنها را حل و فصل و اتحادیه ها با اقتدار بتوانند با متخلفین برخورد و بر کیفیت خدمات و درنتیجه رشد گردشگری اعم از داخلی و خارجی بیفزایند.  

ضمن اینکه در این جلسه دو خبر ارزنده نیز ازسوی اعضای انجمن عنوان گردید ؛ یکی تکمیل فاز صفر اولین هتل یخی جهان در کیش توسط شرکت کی استون و دوم اخذ نمایندگی مرکز پزشکی فردمحور آلمان توسط شرکت سرمایه گذاری کارنو که هر دو طرح می تواند در جذب گردشگران خارجی و بحث توریسم سلامت بسیار مثمرثمر و کارآمد باشند.