جلسه هم اندیشی اعضای انجمن با معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش

| 19 تیر 1402

جلسه هفتگی انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش با حضور آقای مهندس زارع فکری ، معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش عصر روز دوشنبه 19 ام تیرماه در محل دفتر انجمن برگزار گردید.

در ابتدای جلسه آقای مهندس قریب اشاره مختصری به مشکلات و موانع سرمایه گذاری در مناطق آزاد منجمله اخذ مالیات بر ارزش افزوده ، حذف معافیت حقوق کارکنان ، ممنوعیت ورود خودرو، موانع ثبت سفارشات، عدم وجود پروازهای بین المللی  و ...  , خواستار تلاش در رفع این محدودیتها و گسترش ارتباطات با سرمایه گذاران و تلاش درجهت رونق اقتصادی جزیره کیش شد. وی اظهار امیدواری نمود که با پیگیریهای معاونت اقتصادی و اصلاح برخی مقررات و آیین نامه ها ، جزیره کیش از حالت رکود خارج و به دوران رونق و پویائی سابق بازگردد.

- تشکیل مستمر کمیسیونهای اقتصادی و شورای شهرسازی و ابلاغ تصمیمات و اجرای آنها که باعث تسریع انجام پروژه های سرمایه گذاری می گردد.

- پیگیری مجدانه جهت آوردن نمایندگی بانک خارجی برای تسهیل در مبادلات ارزی و تزریق پول ارزان به سرمایه گذاریهای کلان جزیره

- تنظیم ساختار و آیین نامه های لازم برای سرمایه گذاران خارجی

ازجمله پیشنهادات دبیرکل انجمن به آقای زارع فکری درجهت رونق جزیره به عنوان یک منطقه آزاد تجاری بود.

در ادامه آقای مهندس زارع فکری ضمن اشاره ای کوتاه به سوابق مدیریتی و اجرائی خود طی 10 سال گذشته ، به بیان برنامه های آتی خود در سازمان پرداخت که مهمترین آن را خارج نمودن سازمان از حالت بنگاه معاملاتی و خام فروشی واستقرار نظام حکمرانی درآن و ایجاد درآمدهای پایدار ازطریق جذب سرمایه گذاران وایجاد فرصتهای سرمایه گذاری باتوجه به طرح تفضیلی آن اعلام نمود . وی باتوجه به انحراف از طرح تفضیلی ، آنرا حاوی ایراداتی دانست که با انجام مطالعات درست و کسب اطلاعات از سرمایه گذاران قابل تصحیح دانست. علاوه بر آن پیدا کردن حوزه های جدید سرمایه گذاری و گسترش ارتباط با سازمانهای مالی جهانی و سپس توسعه گردشگری در تمام ابعاد هم به سرمایه گذاران کمک می کند و هم می تواند خدماتی را از این طریق به سرزمین اصلی ارائه و درقبال آن امتیازاتی را اخذ نمود. در رابطه با نمایندگی بانک خارجی اقداماتی در دست اجراست که امیدوارم هرچه زودتر محقق گردد. ورود در حوزه های نوین مالی منجمله رمز ارزها، بورس بین الملل بانک و بیمه آف شور از برنامه های آتی این معاونت می باشد.

وی اظهار امیدواری کرد که پس از ساماندهی حوزه معاونتی خود که مهمترین بخش آن حذف فرآیندهای زاید جهت تسریع امور ، رفع موانع و مشکلات پروژه های جاری جهت اتمام هرچه سریعتر آنها ، شفاف سازی فرآیندهای جاری با احصاء فرآیندها و هوشمندسازی آنها ، گامهای بعدی با قدرت و سرعت بیشتر برداشته شود تا هم سازمان و هم سرمایه گذاران منتفع و رونق اقتصادی جزیره بیش از پیش گردد. 

در ادامه ایشان به اهمیت جایگاه بین المللی جزیره هم از بعد گردشگری و هم از بعد سرمایه گذاری اشاره نمود که لازمه آن ارائه طرحها و آماده سازی بسترهای موردنیاز جهت توسعه و گسترش آن است.

در پایان آقای زارع فکری قول داد که همواره آماده شنیدن و استفاده از تجارب و نقطه نظرات سرمایه گذاران می باشد و از همفکری و هم اندیشی با آنها استفاده خواهد نمود.

چند تن از اعضای انجمن و سرمایه گذاران حاضر در جلسه نیز ضمن معرفی مختصر پروژه های خود ، به بیان مشکلات و موانع موجود در جزیره و حیطه فعالیتی خود پرداختند . اهم مسائل مطروحه ازسوی اعضای محترم انجمن درخصوص لزوم رونق بخشی به اقتصاد عمومی کیش ، تاکید بر جوانگرائی مبتنی بر دانش و کارآفرینی ، داشتن جسارت و قاطعیت در تصمیم گیری ، لزوم آموزش مدیران میانی سازمان ، ازدست رفتن مزیتهای قانونی مناطق آزاد و عدم مزیت تولید در مناطق آزاد بعلت افزایش قیمت تمام شده محصولات نسبت به داخل کشور بودند.  در پایان نیز کلیه حاضرین در جلسه ، متفق القول حمایت و پشتیبانی کامل خود را از برنامه ها و تصمیمات معاون محترم اقتصادی ابراز نموده و آرزوی توفیق روز افزون و قدرت و صلابت در پیشبرد اهداف عالیه سازمان را برای ایشان نمودند.