جلسه هفتگی انجمن با حضور آقای دکتر سریرافراز

| هجدهم تیرماه ماه 1403

به نام خدا
جلسه هفتگی انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش ، عصر روز دوشنبه هجدهم تیرماه با حضور اعضای انجمن و آقای دکتر سریرافراز و با موضوع نقش دولت چهاردهم در توسعه اقتصادی مناطق آزاد در دفتر انجمن برگزار گردید. در ابتدای این جلسه آقای قریب ضمن تبریک برگزاری انتخابات سالم و هوشمندانه در فضای سیاسی کشور و تحلیل مسائل پس از انتخاب آقای مسعود پزشکیان بعنوان رئیس جمهور ، به نشستها و جلسات روزهای اخیر درخصوص مسائل مربوط به گردشگری و مناطق آزاد اشاره نمود. وی گفت طی مناظرات و نشستهای انتخاباتی ، هیچیک از نامزدها درخصوص توسعه گردشگری و حتی مناطق آزاد تجاری و قوانین و مشکلات آنها صحبتی نکرده و در واقع این صنعت روبه رشد در جهان ، باتوجه به مشکلات کلان مملکت ، حداقل در شرایط کنونی اولویت هیچیک از نامزدها و حتی رئیس جمهور منتخب نبوده، و ازسوی دیگر باتوجه به جمعیت ساکن در این مناطق و لزوم توجه به سرمایه گذاریهای فراوان صورت گرفته در آن ، نباید مورد بی مهری و بی توجهی قرار گیرد. بنابراین فعالین مناطق آزاد ، کارشناسان،  فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران و صاحبنظران باید با شور و مشورت و ارائه راهکارها و پیشنهادات سازنده ، راه را برای اداره بهتر و پایدارتر مناطق آزاد هموار و بازوی کمکی برای دولت جدید باشند. وی گفت از آنجائیکه وزیر گردشگری و میراث فرهنگی با سه وزارتخانه اطلاعات ، امورخارجه و کشور رابطه مستقیم و تنگاتنگی دارد باید وزیری تاثیرگذار ، فراجناحی و قوی باشد تا ضمن تعامل و همسو نمودن این وزارتخانه ها با سیاستهای خود بتواند ورود و حضور گردشگران خارجی بالاخص گردشگران اروپائی را هموار و برای توسعه این صنعت تمام تلاش خود را بنماید. سپس از آقای سریر افراز خواستند دیذگاه و تحلیل خود را از آنچه در انتخابات اخیر روی داد و افق اقتصادی پیش روی مناطق آزاد و جزیره کیش بیان نمایند.
آقای سریرافراز نیز ضمن تبریک انتخاب هوشمندانه آقای پزشکیان ، از وی بعنوان فردی فراجناحی ، مورد تائید نظام و پاکدست و سالم یاد کرد و گفت اینکه ایشان گفتند پیرو و همگام با سیاستهای رهبری می باشند منظورشان همان سند چشم انداز توسعه 1404 می باشد که این سند در سال 1384 از سوی مقام رهبری بعنوان برنامه توسعه کشور اعلام شده و وی خود را ملزم به اجرای آن می داند که اگر به این سند که اتفاقا سند توسعه هم هست درست عمل شده بود تاکنون مراحل زیادی از آن باید به اتمام می رسید و ما شاهد رشد و شکوفائی قابل توجهی در اقتصاد ، سیاست وکشاورزی و سایر جوانب دیگر می بودیم. وی گفت از سال 84 به بعد عملا ارکان شکل دهی و قدرت دولت یعنی پول ، رسانه و قدرت ، از دست دولت خارج و دراختیار حاکمیت قرار گرفت و در نتیجه بسیار از پروژه های زیرساختی ، فن آوری و گردشگری دراختیار حاکمیت و بخصوص نهادهای نظامی قرار گرفت و این خود مانعی برای رسیدن به توسعه و خودکفائی بود . آقای سریرافراز ضمن اشاره به ایام محرم و قیام عاشورا ، قیام امام حسین (ع) را نیز یک قیام برای تقویت سرمایه اجتماعی و بیداری مردم برشمرد و گفت شرایط فعلی امکان همگرائی و همسوئی دولت و مجلس را فراهم کرده پس احتمال افزایش همکاری و کاهش فشارهای خارجی و داخلی وجود دارد که این عمل باعث تنفس و امیدواری جامعه می گردد و راه را برای توسعه و اجرای سند توسعه تسهیل می کند. وی با اشاره به سرمایه اجتماعی که پشتوانه اصلی دکتر پزشکیان در انتخابات بود اظهار امیدواری نمود که تکیه بر این پشتوانه مردمی و تلاش در جهت برآوردن مطالبات مردم و پایداری آنها در راه اصلاحات و تغییرات ، راه را برای توسعه اقتصادی ، کاهش تحریمها و اجرای برخی قوانین هموار می سازد. 
از دیگر مباحث جلسه می توان به لزوم استفاده از رسانه جهت مطرح نمودن موانع و مشکلات مناطق آزاد و راهکارهای برون رفت از رکود حاکم بر صنعت گردشگری و توسعه مناطق آزاد ، لزوم مشاوره و استفاده از تجربیات وزرای سابق و کارشناسان خبره و فراجناحی در پیشبرد امور اجرائی کشور ، احیا و بازگرداندان بنیادها و سازمانهای موثر و دارای اطلاعات آکادمیک ازجمله بنیاد غلم ، بنیاد نخبگان ، سازمان برنامه و بودجه و بکار گماشتن نیروهای تحصیل کرده و فعال درهرکدام از رشته ها اشاره نمود.