جلسه انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش با رئیس تامین اجتماعی کیش

| هفدهم مهرماه 1402

به نام خدا

عصرگاه روز دوشنبه 17 ام مهرماه نشست هفتگی انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش با دعوت از جناب آقای حبیبی رئیس تامین اجتماعی کیش ، معاونین و تعدادی از همکاران ایشان ، در محل دفتر انجمن برگزار گردید. 

در ابتدا آقای قریب به تعامل بین بخش خصوصی و بخش دولتی و آگاه سازی طرفین از مسائل و موانع موجود و سعی در برطرف نمودن آنها اشاره کرد. وی از آقای حبیبی خواست تا اعضای انجمن را نسبت به سیاستهای تامین اجتماعی در کیش آگاه و درخصوص مشکلات هریک از اعضا در بخشهای مختلف پاسخگوئی و راهنمائیهای لازم را انجام دهد.

آقای حبیب حبیبی که خود نیز از بومیان جزیره و دارای تجربه و تخصص در امور بیمه می باشد در ابتدای سخنان خود به عدم آگاهی کارفرمایان از حقوق خود منجمله الزام به بیمه نمودن پرسنل حتی در دوره کاری آزمایشی جهت تقلیل تعهدات کارفرما و جلوگیری از تبعات بعدی ، امکان اعزام بیمار با مجوز بیمه و پوشش هزینه های ایاب و ذهاب و اسکان توسط تامین اجتماعی ، امکان بیمه کارگران خارجی با حق بیمه 3درصد ، اشاره و عنوان نمود بیمه نمودن پرسنل توسط کارفرما باعث به حداقل رسیدن تعهدات کارفرما درقبال آنها می شود ، ولی عدم تمایل کارفرما به بیمه و یا عدم تمایل نیروی کار به بیمه شدن ، باعث تحمیل هزینه های غیرمترقبه به کارفرما و مشکلات و بروکراسیهای اداری دست وپاگیر فراوانی می شود. در ادامه به بحث درمان و تعهد تامین اجتماعی در این مورد اشاره و گفت تنها 8درصد از حق بیمه بابت درمان می باشد و مابقی آن خدمات بلند مدت ، کوتاه مدت، بازنشستگی و ... می باشد که تعهدات طولانی مدتی را برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد می کند

درمورد عدم وجود درمانگاه و یا بیمارستان تامین اجتماعی در کیش و هزینه های سنگین درمان در جزیره ، گفت در این مورد تحقیقاتی انجام شده و چندین مورد نیز پیشنهاد و بازدید شده و برای تحقق آن تقاضای همکاری سرمایه گذاران را داریم چراکه تامین اجتماعی در کیش 700  میلیارد مطالبات انباشته در کیش دارد و وصول آن می تواند علاوه بر تامین تعهداتی که بیمه باید انجام دهد بلکه در عملی کردن احداث درمانگاه و بیمارستان تامین اجتماعی درکیش هم مفید واقع شود.

در ادامه برخی از سرمایه گذاران و روسای انجمنها و جوامع صنفی حاضر در جلسه نیز به مسائل و مشکلات خود در خصوص نیروهای کار ، پوششهای بیمه ای تامین اجتماعی و مهم تر از همه ضعف شدید درمان، خدمات درمانی و تعرفه های درمانی تامین اجتماعی در کیش اشاره نموده و پیشنهاداتی را در این مورد ارائه و به بحث گذاشتند. پیشنهاد خریداری و تبدیل بیمارستان ایرانیان به بیمارستان اختصاصی تامین اجتماعی که بتواند پوششها و خدمات درمانی مناسبی را به بیمه شدگان ارائه دهد از مهمترین بحثهای جلسه بود که آقای حبیبی قول دادند پیگیریهای لازم را در مورد آن و یا هر مکانی که قابلیت اجرائی نمودن بیمارستان یا درمانگاه مناسب برای تامین اجتماعی را داشته باشد به انجام برساند. در بخشی از جلسه نیز آقای دکتر نوروزی از بازرسین تامین اجتماعی به مواردی از مشکلات حوزه خود در هنگام مراجعه و بازدید از کارگاههای جزیره اشاره و به عدم همکاری برخی کارفرمایان با تامین اجتماعی اشاره و از روسای صنوف حاضر در جلسه درخواست نمود با آگاهی دادن به زیرمجموعه های خود، بیمه را در کمک رسانی به بیمه شدگان و اخذ گزارشات صحیح و کامل یاری کنند. وی این عدم همکاری را ناشی از عدم آگاهی کارفرمایان نسبت به قوانین و بهره مندی کارفرمایان از خدمات تامین اجتماعی و در نتیجه کاهش تعهدات کارفرما درقبال بیمه شدگان دانست.

پس از صحبتهای هریک از اعضا و میهمانان حاضر ، پیشنهاداتی نیز مطرح و مقرر گردید در کوتاهترین فرصت با همکاری و مساعدت تامین اجتماعی و اعضای انجمن محقق گردد که مهمترین آنها عبارت بودند از :

1) باتوجه به اینکه بیشتر بحثهای انجام شده درخصوص درمان بود مقرر گردید در کوتاهترین زمان نشست مشترکی با دعوت از مدیر درمان استان جناب آقای دکتر مومنی ، مسئولین سازمان منطقه آزاد کیش و بیمارستان کیش و باحضور تامین اجتماعی در دفتر انجمن برگزار و مسائل درمانی مرتبط به بیمه به بحث و تبادل نظر گذاشته و راهکارهای پیشنهادی مبادله گردد.

2) از آنجائیکه برخی کارفرمایان از قوانین و بخشنامه های جاری و به روز رسانی شده تامین اجتماعی اطلاع ندارند و در بسیاری مواقع ، این موضوع به زیان آنان می شود، در شبکه های مجازی یک گروه ویژه تشکیل شود که هم اعضای انجمن و هم مسئولین تامین اجتماعی  با حضور در آن ، از قوانین و بخشنامه ها و همچنین پرسش و پاسخ های طرفین آگاهی یابند .

3) تامین اجتماعی آمادگی برگزاری دوره های آموزشی در بخشهای مختلف را دارد که هم به کارفرمایان و هم به بیمه شدگان حقوق و همچنین شرایط استفاده و بهر ه مندی از بیمه را بطور کامل آموزش و اطلاع رسانی نماید.

4) نسبت به پیگیری ساخت درمانگاه و بیمارستان تامین اجتماعی در کیش به حمایت بخش خصوصی و اعضای انجمن تسریع لازم بعمل آید .

5) کارفرمایان و بیمه شدگان به استفاده از بیمه های تکمیلی گروهی جهت پوشش هزینه های درمانی و کاهش چشمگیر در هزینه های درمان تشویق گردند .