اولین جلسه تخصصی مدیرعامل سازمان منطقه آزادکیش با اعضای انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش در سال 1403

| بیست و نهم فروردین ماه 1403

به نام خدا

روز چهارشنبه 29 ام فروردین ماه ، انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش میزبان آقای دکتر سرهنگی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و معاونین ایشان بود.

این جلسه پیرو هماهنگی های قبلی درخصوص برگزاری نشستهائی برای رفع مشکلات و موانع سرمایه گذاران کیش برگزار گردید. در ابتدای جلسه آقای قریب ، دبیر کل انجمن درمورد مشکلات و موانع موجود بر سر راه سرمایه گذاران ، قوانین دست و پاگیر و مصوبه هائی که باعث توقف پروژه های گوناگون سرمایه گذاری در جزیره شده ، موانع موجود بر سر راه سرمایه گذاریهای جدید ، کندی انجام امور در سازمان که به علتهای مختلف بدون تصمیم گیری قطعی ، باقیمانده و باعث سردرگمی و بلاتکلیفی سرمایه گذاران و فعالین بخش صنعت و تولید شده است مطالبی را مطرح نمود .

سپس آقای دکتر سرهنگی ضمن استقبال از برگزاری اینگونه جلسات گفت : ماهیت وجودی منطقه آزاد کیش براساس فعالیت سرمایه گذاران و  مبنای توسعه کیش جذب سرمایه گذار و پایداری آن است. در این راستا و برای رفع موانع آنها نشستهای مختلفی نیز با مسئولین کشوری و نهادهای دولتی داشته ایم  و در تلاشیم تا توجه آنها را معطوف به این نکته کنیم که حیات کیش درگرو حضور سرمایه گذاران و افزایش فعالیت آنهاست . وی با اشاره به صرف زمان فراوان و تشکیل جلسات و کمیسیونهای متعدد جهت بررسی و رفع موانع بسیاری از پروژه ها  گفت تلاش ما برای حل این مشکلات در دوبخش  صورت می گیرد یکی با مسئولین بالادستی و نهادهای مربوطه که بصورت مستمر و با برگزاری جلسات با نهادها و ارگانهای دولتی درحال پیگیری می باشد و دیگری جلسات داخلی که با حضور معاونین و مدیران سازمان و تشریح مشکلات و بررسی راهکارها درحال انجام است. 

پس از صحبتهای آقای سرهنگی ، رئیس انجمن سندیکای صاحبان صنایع ضمن اشاره به مشکلات و کمبودهای اساسی زیرساختی جزیره اعم از آموزش و پرورش ، آب و برق ، بهداشت و درمان، صنعت هواپیمائی ، ورود گردشگر به جزیره ، خواستار برنامه ریزی و تدوین راهکارهای اساسی برای حل این معضلات با همفکری و همیاری سرمایه گذاران و فعالین و سازمان منطقه آزاد گردید. سپس 4 تن از نمایندگان شهرک 6 و 3 درخصوص مشکلات و موانع‌خود توضیحاتی بیان نمودند . عمده مشکلات این صنف درخصوص قراردادهای اجاره ای یا واگذاری واحدها ، تعلیق صدور مجوزهای فعالیت اقتصادی بعلت عدم تمدید قراردادهای ملکی ، عدم صدور مجوز واردات مواد اولیه تولید برخی محصولات آرایشی و بهداشتی بود . آقای زارع فکری مدیر سرمایه گذاری سازمان ضمن عنوان راهکارهای پیش بینی شده درخصوص حل و فصل این موانع خواستار همراهی و مطالبه گری سرمایه گذاران درخصوص برخی قوانین متناقض با قوانین شورای عالی مناطق آزاد شد تا از طریق مطالبه گری اشخاص حقیقی و حقوقی جهت اجرای صحیح قوانین ، بتوانند در ارگانهای ذیربط پیگیر بوده و برخی مشکلات را حل و فصل نمایند.

در ادامه آقای مهندس صباغیان در خصوص فعالیت های خیرین مدرسه ساز کیش و زحماتی که موسسه همره قریب افق و آقای مهندس صدوق مدیریت هتل ترنج در ساخت و اداره هنرستان های پسرانه و دخترانه این موسسه در کیش انجام دادند گزارشی کوتاهی ارائه نمود . همچنین در خصوص رفع مشکلات اداری ساخت درمانگاه خیریه حضرت زینب ( س) نیز صحبت شد که آقای سرهنگی دستور پیگیری صادر نمود.

پس از آن ، آقای مهندس جرجانی موضوع کلی جرائم مربوط به زمان وقوع تخلفها و دیرکرد ساخت آنها را که مشکل بسیاری از سازندگان و انبوه سازان جزیره می باشد را مطرح و باتوجه به آرای اخذ شده از مراجع قانونی ، خواستار حل و فصل و ایجاد وحدت رویه برای آنها گردید که آقای زارع فکری با توضیحاتی که بیان نمود قول مساعد داد که در اسرع وقت نسبت به تصمیم گیری نهائی و اعلام آن به سازندگان اعلام نظر نمایند. 

در پایان جلسه مقرر شد جلسات رفع موانع سرمایه گذاران بصورت مستمر و ماهانه ، باحضور مدیرعامل سازمان و مدیران ذیربط برگزار گردد.

سایر مواردی که در این جلسه مطرح شد میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

- درخواست مدیرعامل سازمان درخصوص مشارکت جدی سرمایه گذاران جهت برگزاری رویدادهای تابستانی کیش که ضرورت مهم برای افزایش ورود گردشگر در شش ماهه ابتدای سال می باشد. 

- پیشنهاد  مدیرعامل جهت تشکیل باشگاه سرمایه گذاران و کارآفرینان و برگزاری نشستهای غیررسمی و ارتباط بیشتر با سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی کیش که در جهت همفکری و همدلی بیشتر مدیران سازمان و فعالین اقتصادی خواهد شد.